Haber

TTB Başkanı Fincancı’ya verilen ceza onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “silahlı terör propagandası yapmak” suçundan verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. terör örgütü”. itiraz incelemesini tamamladı.

Artı Gerçek’in haberine göre daire, yerel mahkemenin kararında usul ve esas itibarıyla hukuka aykırılık bulunmadığına, delil ve süreçlerde eksiklik bulunmadığına karar vererek, değerlendirmenin usul ve esaslar açısından yapılmasına dikkat çekti. kanıt uygundu.

Davanın hakikat olarak nitelendirildiğini ve sanığa verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasının hukuki bağlamda uygulandığını belirten daire, sanık avukatlarının ileri sürdüğü gerekçeleri de bulmayarak itirazı esastan reddetti. ve savcının uygun olması.

Ne oldu?

TTB Lideri Şebnem Korur Fincancı hakkında, terör örgütü PKK’ya bağlı bir televizyon kanalında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma başlatıldı. İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim 2022’de Ankara Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hukuki savunma kapsamındaki hukuki faaliyetleri ile terör örgütünün hukuka aykırı faaliyetleri arasında bağdaştırılan Fincancı’nın, suç duyurusunda bulunulması istendi. “Terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu