Haber

Sudan’da çatışmalar: ‘800 bin kişi ülkeyi terk edebilir’

Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasındaki çatışmalar, 3 günlük ateşkesin ikinci kez uzatılmasına rağmen devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), çatışmalar nedeniyle 100 binden fazla kişinin komşu ülkelere sığındığını duyurdu.

Reuters haber ajansının haberine göre Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, taraflar arasında diyalog zemini verebileceklerini ancak “iç işlerine karışmamaya dikkat edeceklerini” belirtti. Bir Japon gazetesine konuşan Sisi, “Bütün bölge etkilenebilir” dedi.

‘SUDAN KRİZİ DEĞİL, BÖLGESEL KRİZ’

Öte yandan BM Acil Durum Koordinatörü Martin Griffiths’in bugün Sudan’ı ziyaret etmesi bekleniyordu. Ancak şu anda ziyaretin zamanı belli değil.

Dünya Beslenme Programı (WFP) da dün bir açıklama yaparak, çatışmaların başında güvenlik nedeniyle verdikleri aranın ardından ülkenin sadık bölgelerinde çalışmalarına devam ettiklerini duyurdu. WFP Doğu Afrika Müdürü Michael Dunford, “Risk sadece Sudan krizi olmayacak, bölgesel bir kriz olacak” dedi.

‘800 BİN KİŞİ GEÇİCİ OLARAK ÜLKEDEN ÇIKABİLİR’

Dunford, başkent Hartum’dan kaçan yüz binlerce kişinin tahliye için geldiği Sudan Limanı’nın bölgedeki birçok ülkeye yapılan yardımların ana giriş noktası olduğunu belirtti. Dunford, “Çatışmalar bitmezse, şimdi durmazsak, insani ölçekte etkisi çok büyük olacak” dedi.

BM’nin paylaştığı bilgilere göre, çatışmalar nedeniyle Sudan içinde 330 bin kişi yerinden edildi. Binlerce Sudanlı ülkeyi terk etmeye çalışırken, BM dün (1 Mayıs) bir açıklama yaparak Sudan’daki mülteciler de dahil olmak üzere 800 bin kişinin süresiz olarak ülkeyi terk edebileceğini duyurdu.

Ne oldu?

Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine destek vermek amacıyla 2013 yılında kurulan Sudan’da HDK’nın tam katılımını öngören “askeri güvenlik reformu” konusunda son aylarda yaşanan anlaşmazlık, çatışmaya dönüştü. 15 Nisan sabahından bu yana sıcak çatışma yaşanıyor. Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdülfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı tasfiye kararı aldığını ve onu ‘devlete karşı isyancı bir güç’ ilan etmek.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 528 kişinin öldüğünü, 4 bin 599 kişinin de yaralandığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

emet-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu