Ekonomi

Bitcoin (BTC), FTX fiyaskosundan bu yana yüzde 70 arttı

CoinDesk, 2 Kasım 2022’de yayınlanan haberiyle Sam Bankman-KızartılmışO zamanların üçüncü büyük kripto borsası tarafından kuruldu. FTXBu, çöküşüne yol açan bir olaylar zincirini tetikledi.

Piyasa değerine göre başkanlık kripto para birimi Bitcoin (BTC) gelişmelerle birlikte dibe vurdu. Ancak o tarihten bu yana yüzde 70 oranında toparlanarak yeniden 34 bin dolar civarına yükseldi. Ancak FTX ve Alameda’nın piyasada yarattığı sorunlar, zayıf likidite ve piyasa derinliği açısından bölümü etkilemeye devam ediyor.

Kaiko’nun araştırma analisti Dessislava Aubert, Bitcoin ve eter İlk 30 altcoin ve (ETH)’nin şu anda 800 milyon dolar değerinde bir pazar derinliğine (yüzde 2) sahip olduğunu söylüyor. Bu geçen yıla göre yüzde 55 daha düşük bir rakam.

Yani bir yıl önce fiyatların yüzde 2 oranında hareket etmesi için en az 1,8 milyar dolarlık emir gerekiyordu ama şimdi 800 milyon dolar yeterli.

Kaiko’nun “Alameda açığı” olarak adlandırdığı likiditedeki bu bozulma, büyük siparişler vermek isteyen tüccarlar için daha yüksek kayma maliyetleri anlamına geliyor. Kayma, bir sürecin beklenen maliyeti ile gerçek maliyeti arasındaki farkı gösterir.

Alameda, iflas etmeden önce Bitcoin, Ether ve altcoinlere milyarlarca dolar likidite sağlayan lider bir piyasa yapıcıydı. FTX aynı zamanda açık pozisyon ve işlem hacmi açısından sektörün üçüncü büyük konsolide vadeli işlem borsasıydı.

Teknik verilere göre Bitcoin’in pazar derinliği üçüncü çeyrekte 250 milyon dolardan ekim ayında 350 milyon dolara yükseldi. Kripto para birimi Ekim ayında yüzde 28 artış göstererek Ocak ayından bu yana en büyük tek aylık yüzde artışını kaydetti.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu