Ekonomi

TSPB’den piyasa önlemlerine destek açıklaması

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların ardından ekonomi yönetiminin piyasalarda sağlıklı fiyat oluşumunu sağlamak için aldığı önlemlerin piyasaları desteklediğini bildirdi.

TSPB’den yapılan açıklamada, piyasaların işleyişine ilişkin alınan tedbirler değerlendirildi.

Açıklamada, deprem felaketinin ardından düzenleyici otoriteler ve tüm sermaye piyasası aktörleri ile birlikte yaraları sarmak için seferber olunduğu belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Borsa İstanbul tarafından alınan kararların piyasalar, TSPB’nin faaliyetleri açısından olumlu karşılandığı belirtilen açıklamada, SPK, Borsa İstanbul ve TSPB üyeleri ile uyum içinde sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. Likiditenin sağlanmasına ve sağlıklı fiyat oluşumunun desteklenmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, birliğin önümüzdeki dönemde alınan kararların etkileri konusunda görüş alışverişinde bulunmaya ve piyasa ile uyum sağlamaya devam edeceği belirtildi.

Depremin ilk anından bugüne kadar toplum olarak gösterilen dayanışma ve birlikteliğin uzun vadede kalıcı hale getirilmesine odaklanılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “Alınan kararlarla sermaye piyasalarımızın yeniden kazanılacağına inancımız tamdır. kısa sürede normal işleyişini sürdürecek ve daha da güçlenecektir.” kelimeler kullanıldı.

Açıklamada, sermaye piyasalarının şehirler, şirketler ve yatırımcılar için yarattığı katma değerle ülkemizin kalkınmasında değerli bir role sahip olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bugün şube olarak her bir şehrimizi, şirketlerimizi, yatırımcılarımızı ve toplumumuzu diriltmek, yaşadığımız felaketin yaralarını sarmak için şube olarak sorumluluğumuz daha da arttı. TSPB olarak biz de yatırımcıları kısa vadeli anlık kararlar yerine ihtiyatlı, uzun vadeli yatırım kararları almaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu